Altına Zirve Yaptıracak Haber! Dolar Yerine Güvenli Limana Çekilecekler

Güncel verilere göre, gelişmiş ekonomilerin merkez bankaları, altının küresel rezervlerdeki payının önümüzdeki yıllarda artmasını, ABD dolarının payının ise azalmasını öngörüyor.

Dünya Altın Konseyi’nin gerçekleştirdiği ve merkez bankalarının katıldığı ankete göre, katılımcıların yüzde 69’u, altının önümüzdeki beş yıl içinde küresel rezervlerde daha büyük bir paya sahip olacağını düşünüyor. Geçen yıl bu oran yüzde 62 iken, 2022’de yüzde 46 olarak kaydedilmişti.

Cnbc-e’nin haberine göre, merkez bankaları özellikle önümüzdeki on iki ay içinde altın varlıklarını artırma konusunda iyimser. Geçen yıl yüzde 71 olan bu oran, bu yıl yüzde 81’e yükseldi.

Dünya Altın Konseyi’ne göre, anket sonuçları son iki yıldır küresel merkez bankalarının altına olan talebindeki belirgin artışı destekliyor. 2023 yılında merkez bankaları rezervlerine toplam 1.037 ton altın ekledi. Bu miktar, 2022’deki 1.082 tonluk alım rakamına oldukça yakın ve anket sonuçları da bu talebi yansıtıyor.

Ankete katılan merkez bankaları, faiz oranları, enflasyon endişeleri ve jeopolitik istikrarsızlık gibi faktörlerin rezerv yönetim kararlarını etkileyen başlıca unsurlar olduğunu belirtiyor. Bu faktörler, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasında farklı ağırlıklarla değerlendiriliyor olsa da, altın ve doların rolü konusunda genel bir görüş birliği olduğu görülüyor.

Dünya Altın Konseyi’nin Merkez Bankaları Küresel Başkanı Shaokai Fan, “Gelişmiş ülkeler, altının küresel rezervlerde daha büyük bir yer tutacağını ve doların payının azalacağını düşünüyor” dedi.

IMF’nin bu ay yayımladığı bir araştırmaya göre, doların küresel döviz rezervlerindeki payı 2000 yılında yüzde 70 iken, 2023 yılında yüzde 55’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir